Drodzy mieszkańcy gminy Dzierzgoń.
Czy wiecie, że w budżecie uchwalonym na ten rok zlikwidowano Budżet obywatelski, a co za tym idzie nie ma pieniędzy na projekty zgłaszane przez mieszkańców? Rykoszetem otrzymali w tym wypadku mieszkańcy Stanowa, Jeziorna i osiedla w Jasnej . Te miejscowości otrzymają zero tak okrągłe zero złotych na swoje projekty tak jak mieszkańcy Dzierzgonia.
Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej budżetu miasta), w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje). Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i public governance (nadzoru publicznego, współzarządzania). Miasta, które jako jedne z pierwszych wprowadziły budżet obywatelski to Sopot, Bydgoszcz, Elbląg. Od 2013 roku budżety obywatelskie wdrażane są w bardzo wielu miastach i gminach w Polsce.
Budżet obywatelski nie ogranicza kompetencji i uprawnień władz lokalnych, które weryfikują zgłaszane propozycje projektów inwestycyjnych
Źródło: sejm.gov.pl
Przedstawiamy zestawienie z uchwał budżetowych z końca 2023 i 2024 roku ( weryfikacji założeń można będzie dokonać po uchwale zatwierdzającej realizację budżetu za 2024 rok:
Źródło: opracowania własne na podstawie uchwał budżetowych z listopada 2024 i grudnia 2023 roku
Jak widać budżetu obywatelskiego na 2025 rok nie ma są też znaczne spadki w funduszu sołeckim, średnio zmalał on o 15% ale rekordzistką jest Jasna gdzie spadek jest aż 26 %. Na drugim miejscu znalazły się Bruk, Bągart i Nowiec -15 %, najmniej zaś na funduszu sołeckim stracą w tym roku Ankamaty.
Jak to możliwe , że dochody budżetu rosną a mieszkańcy nie otrzymują środków tak jak ma to miejsce w budżecie obywatelskim lub otrzymują mniej środków?
W jaki sposób radni reprezentują mieszkańców?
Czy jest to efekt drugiej i jak na razie w świetle obowiązującego prawa ostatniej kadencji burmistrz?
Czy czeka nas regres w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, współorganizacji i współzarządzania przez wspólnotę lokalną ?